3M™ Scotchcast™ Gjutharts 4GS är en 2 komponents, epoxy baserad och CMR-fri gjuthart för kabelskarvning, för installation upp till 1000V. Med unik indikation på mixen gör att gjuthartsen ändrar färg efter att 2-komponents blandingen utförts korrekt.
Gjuthartsen förädlas med en fuktighet i sin härdningsprocess, och för att underlätta dosering använder man den unika och inovativa mix & doseringssystem som säkerställer en enkel och kontaktfri dosering.
3M™ Scotchcast™ Gjutharts 4 GS är en flexibel 2-komponent baserad gjutharts i slutna påsar för yrkesmässiga elinstallationer. I förpackning ingår redskap för säker öppning av påsarna. Eftar att ha blandat den gröna komponeneten med den gula startar härdningsprocssen och blandning antar grön kulör som blir mörkare under härdningsprocessen.
Den lämpar sig väl för användning som elektrisk isolering och mekaniskt skydd av elektriska skarvar för appliceringen upp till 1 KV. 3M™ Scotchcast™ 4 GS Gjutharts uppfyller kraven för CENELEC HD 631.1 S2 och är förenlig med EU-direktiven 2002/95/EC (RoHS) och 1907/2007/EC (REACH), vilket garanterar den högsta klassen av elektrisk isolering för yrkesmässig installation.
- Gjutharts med flexibel och hög kvalité, epoxybaserad gjutharts som är fritt från CMR, isocyanater, halogen samt SVHC.
- Lämplig både för inomhus och utomhusapplikationer och klarar såväl nedsänkt såsom nedgrävd installation.
- Arbetstemperatur: -40 °C till +110 °C
- Anpassad för att klara fuktig förvaring och installation.
- Färgindikation som säkerställer rätt mix.